Chasque aquí para traducir inglés a español. Cliquetez ici pour traduire l'anglais en Français. Klicken Sie hier, um Englisch in Deutschen zu übersetzen. Scattisi qui per tradurre l'inglese in italiano. Estale aqui para traduzir o inglês no português.

 


Crufts 2020

Crufts Obedience Championships

Judge - Michelle Newman

Bitch Championship

 

Not In Running Order:

Karen Aarons with OB CH SCHAISLA DREAM ROSA

Karen Aarons

Karen Aarons with SYANNE FANCY THAT EDITION

Karen Aarons

Janet Aldridge with MALARIDGE COUGARS MOON

Philomena Barnes with JEZZADDY IT’S SO SCARLETT

Philomena Barnes with OB CH JEZZADDY IT’S SNOW FLOOZIE

Marie Cartwright with STILLROCKIN THE MAGIC

Shirley Clowes with SARKAM SOUL DREAMER

Shrley Clowes

Alison Gresty with TRADERS APPRENTICE

Alison Gresty

Heather Grey with OB CH BE MY MIRACLE

Heather Grey

Jodi Lunn with LONGWAVES LUMINESCENT

Helen Murray with OB CH SIXELA UNO’S DIVA

Helen Murray

Anne Northfield with SIMMOVON WILD ATTRACTION

Mary Ray with OB CH SARKAM SINGS THE BLUES

Mary Ray

Kathy Russell with OB CH RUSKATH MAKANA IMAGE

Kathy Russell

Kathy Russell with OB CH SARKAM EXPLICIT IMAGE FOR RUSKATH

Kathy Russell

June Stenning with OB CH IATKA STARSHINE

June Stenning

Suzy Tooley with OB CH EVERUSH OLYMPIC FLAME

Suzy Tooley

Lyn Tozer with TIZZY POP

Lyn Tozer

Sandy Wadhams with REMROR INSPIRED AT HEELAWAY

Kim Watson with LACEWAY PRADA MYSTIQUE OF WESTONING

Malcolm Webster with OB CH BORDERLAIR SQUIFF IT IS

Malcolm Webster


Dog Championship

 

Not In Running Order:

Shirley Bowlas with FRANKS FOR THE MEMORY

Shirley Bowlas

Shirley Clowes with SARKAM SOUL SEARCHER

Shirley Clowes

Sharon Dunstan with OB CH MURELLAS JUST JASPER

Sharon Dunstan

Moe Edser with OB CH FOREVER MY MIRACLE

Moe Edser

Jenny Gould with ZAKANJA GOLDEN CHANCE

Jenny Gould

Carolyn Heath with JEZZADDY IT’S TIME TO PLAY

Pauline Hill with SAARTJIE HAPPY ENDING

Pauline Hill

Lorna Hilton with OB CH HALLIGALLI TAKE A BOW

Lorna Hilton

Patricia Jones with OB CH LONGWAVES CLOUDY SKY

Patricia Jones

Sue King with OB CH JODAME DUTCH COURAGE

Sue King

Ria McGovern with OB CH BECKIM SURPRISE SURPRISE

Ria McGovern

Michelle Newman with OB CH SARKAM RAP IT UP

Margaret Pinder with OB CH FELLAMEEKA DIAMOND GEYSER

Margaret Pinder

Sue Plunkett with REMROR ON THE GO

Sue Plunkett

Mary Ray with OB CH SARKAM SINATRA

Mary Ray

Bobby Robertson with LUPITOONZ WHAT’S UP DOC

Bobby Robertson

Kathy Russell with OB CH RUSKATH MAGICAL IMAGE

Kathy Russell

Kathy Russell with SARKAM IMAGE FUELLED BY RUSKATH

Kathy Russell

Dee Steadman with KETHINNA JOHNNY BE GOOD

Dee Steadman

Deborah Steele with NOBITE OFFSHORE ACCOUNT

Deborah Steele

Gillian Strickleton with REDISTEDI HIGH REALITY

Gillian Strickleton

Dot Watts with OB CH ZIGGDAN ZYCO

Dot Watts

Herbie Watson with OB CH SARKAM THE RINGO KID

Herbie Watson

Pat Watson with FELLAMEEKA MADNESS

Nina Whitnell with CORIES RAY OF SUNSHINE

Nina Whitnell

Steph Woollam with OB CH SAARTJIE LUC

Stephanie Woollam

 



Inter Regional Obedience

 
Judge - Michael McCartney

 

In running order:

 

Northern

Team Manager - Emma Lavender

Asst Mgrs - Alison Gresty & Karen Davies

 

Beginner

Sue MacDonald with Mister Rusty Rocket (Rusty) XB

Sue MacDonald

Reserve: Amanda Ward with Jacobswood Epic Encore (Rogue) Labrador

Amanda Ward


Novice

Mo Conlin with Fouranfass Phury CDex IGP3 (Vino) German Shepherd Dog

Maureen Conlin

Chris Schwarz with Pendledean Pretty Woman (Dusty) Miniature Schnauzer


Class A

David Foden with Tiamaria Imperial Red (Milo) Nova Scotia Duck Tolling Retriever

David Foden

Donna Surtees with Miss Batty (Nora) Bearded Collie


Class B

Rachael Young with Stillrockin Guessing Game At Jarysmystic (Guess) Working Sheepdog

Rachael Young


Class C

Julie Rowlands with Sarkam Douthinkhe Saurus (Yoshi) Border Collie

Julie Rowlands

 

Wales

Team Manager - Jen Jessop

Beginner

Aleksandra Borawska with Shiba the Marmot’s Bane (Shiba) Cross

Aleksandra Borawska

Reserve: Tracey Doolan with Priorise Legacy of Linjor (Casey) Labrador

Tracey Doolan


Novice

Yve Davies with Unity Neo (Ace) Standard Poodle

Chrissy Harrison with Wigglelikeaworm at Pashamatts (Eli) Cross

Chrissie Harrison


Class A

Elinor Anderson with Brandy’s Reddy for Myrtillas (Brandy) Cross

Steph Heath with Jodame Glitterball (Savvy) W/S

Steph Heath


Class B

Meriel Bentley with Hareloch Cobbler (Ruben) Golden Retriever

Meriel Bentley


Class C

Michelle Verrill with Sixela Twenty Four Seven (Logan) BC

Michelle Verrill

 

South & South West

(Western)

Team Manager - Emma Galbraith

 

Beginner

Casey Richards with Materas Rock Steady (Charlie) Boston Terrier

Casy Richards

Reserve: Micky Benton with Reinglen Emerald (Dennis) GSD

Micky Benton


Novice

Clive King with Jodame Great Escape (Quest) WS

Clive King

Sandra Smith with Gunner Joblue (Gunner) GSD


Class A

Sam Rice with Tollerice Chase (Redden) NSDTR

Ruth Stevens with Casam Leanora (Lyra) Flat Coat Retriever

Ruth Stevens


Class B

Steve Wiltshire with Vakeranti Onnyx A ex (Chaz) GSD


Class C

Jo Neal with Somerset Ollie (WS)

Jo Neal

 

South East & East Anglia

(Southern)

Team Manager - Wendy Birch

Beginner

xxx

Reserve:


Novice

xxx

xxx


Class A

xxx

xxx


Class B

xxx


Class C

xxx


Northern Ireland

Team Manager - Michael McCartney

Assistants - Kate McCartney & Tracy McKinlay

Beginner

xxx

Reserve:


Novice

xxx

xxx


Class A

xxx

xxx


Class B

xxx


Class C

xxx


Midlands

Team Manager - Lou Jackson

Asst Mgrs - Lyn Tozer and Steve Fraser

 

 Beginner

Emma Daniel with Indie Mindie (Indie) Husky Cross

Emma Daniel

Reserve: Maggie Wills with Carricks Popping Candy(Evie) Working Sheepdog


Novice

Carol Hartland with Deltamadog Rose (Lola) Working Sheepdog.

Carol Hartland

Dawn Cox with Tuesday's Chance Encounter (Ruby) Working Cocker

Dawn Cox


Class A

Kay Reynolds with Tawny Hill Perfect Dusty (Dusty) GR

Kay Reynolds

Rachel Richards with Goodbye Mr Chips (Chip) Min poo / terrier

Rachel Richards


Class B

Joy Patilla with Briabar Golden Reiver (River) GR.

Joy Patilla


Class C

Carol Clack with Briabar Golden Dream (Barnie) GR.

 

Scotland

Team Manager - Carole Patrick

Asst Mgrs - Ellen Herries & Anne Marie Parker

Beginner

xxx

Reserve:


Novice

xxx

xxx


Class A

xxx

xxx


Class B

xxx


Class C

xxx

 



Inter Regional Rally

 
Judge - Margaret Booth

 

In running order:

 

 

Northern

Team Manager - Gail Holl

 

Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Wales

Team Manager - Tracey McGuirk

 

Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


South & South West

(Western)

Team Manager - Jenny Butters

Jenny Butters

Assistant Managers: Simone Lynch & Lesley Peters

Assistant Managers

Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


South East & East Anglia

(Southern)

Team Manager - Jenny Steward


Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


Northern Ireland

 

Team Manager - Rachel Cooper

Rachel Cooper

Assistant Managers: Debbie Martin & Patricia Page

Assistant Managers

Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


Midlands

Team Manager - Julia Bodsworth

Julia Bodsworth

Assistant Managers: Karen Kendall & Helen Chetwynd

Karen Kendall & Helen Chetwynd

 Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Scotland

Team Manager - Elaine Miller
Ass Managers - Sarah Holroyd & Susie Galloway

Level 1

xxx

Reserve:

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx




'OBREEDIENCE'

Judge - Kate McCartney

 

Not In Running Order

Team 1

XXX


xxx

 

 




The Kennel Club Good Citizen Dog Scheme

Special Pre-Beginner Obedience Stakes Final

Judge - Kathy Hood

 

Not In Running Order

xxx




KCGCDS SPECIAL PRE-BEGINNER OBEDIENCE STAKES FINAL
(YKC FINAL)

Judge - Kathy Hood

 

 

Not In Running Order

xxx

 




YKC

Judge - Shelagh Page


Basic

 

Not In Running Order:

xxx [18-24 Years]

xxx [12-17 Years]

xxx [06-11 Years]

 

Novice

Not In Running Order:

xxx [18-24 Years]

xxx [12-17 Years]

xxx [06-11 Years]




 

High Flyers

Not In Running Order:

xxx [18-24 Years]

xxx [12-17 Years]

xxx [06-11 Years]



 


JUDGES AT CRUFTS 2019

 


Judge - Michelle Newman


(Dog & Bitch Championships)

xxx

 


Judge - Michael McCartney

 

(Inter Regionals - Obedience)

 

xxx

 




Judge - Margaret Booth

 

(Inter Regionals - Rally)

 

xxx

 

 


 

Judge - Kathy Hood


(KCGCDS Special Pre Beginner Obedience Stakes Final)

xxx

 

 

Judge - Shelagh Page

 

(YKC Obedience)

 

xxx

 

 

 

Judge - Kate McCartney


(Obreedience)

xxx