Chasque aquí para traducir inglés a español. Cliquetez ici pour traduire l'anglais en Français. Klicken Sie hier, um Englisch in Deutschen zu übersetzen. Scattisi qui per tradurre l'inglese in italiano. Estale aqui para traduzir o inglês no português.

 


Crufts 2018

Crufts Obedience Championships

Judge - Sharon Dunstan

Bitch Championship

In Name Order:

Philomena Barnes with Ob Ch Jezzaddy It's Snow Floozie (4)


Jane Bint with Ob Ch Janyjoy Jumpin Jaro


Marie Cartwright with Stillrockin The Magic


Karen Davies with Ob Ch Stillmoor Celtic Banner


Caroline Eley with Ob Ch Kywidden Morvenna


Dominique Guenther(Ficek) with Ob Ch De Risan Extra Hot (2)


Heather Grey with Be My Miracle (2)


Janet Hackett with Iatka Winter Star At Forestbeck


Chrys Hancock with Borderclan Double Trouble


Anna Herzog with Ob Ch Dumf And Galwy Halligalli


Sue Howell with Candlewind Disaronno


Diane Martin with Ob Ch Lupitoonz Eazi Peazi (2)


Jeny Miller with Foxfold Unexpected Edition (2)


Jane Moran with Ob Ch Dusters Done 'N' Dusted


Helen Murray with Sixela Uno's Diva


Jenny Palser with Vanistica Olivia (2)


Mary Ray with Ob Ch Sarkam Sings The Blues (4)


Ann Rogers with Touch Of Clubs Diamond Edge (3)


Kathy Russell with Ob Ch Ruskath Makana Image (8)


Kathy Russell with Sarkam Explicit Image For Ruskath (2)


June Stenning with Iatka Starshine


Suzy Tooley with Ob Ch Everush Olympic Flame


Pat Watson with Ob Ch Forever Magic Its Flicka

 

Dog Championship

In Name Order:

Philomena Barnes with Ob Ch Forever Magic It's A Gift


Bronwyn Bartley with Ob Ch Bheinn He's A Gift Forever


Jane Bint with Ob Ch Its Jaro's D'Ream


Rachel Cudworth with NEWOAK DUSTY BOY


Sharon Dunstan with Ob Ch Murellas Just Jasper

Sharon Dunstan

Moe Edser with Ob Ch Forever My Miracle (3)


Mark Herrits with Ob Ch Dodgin Master Markat


Patricia Jones with Longwaves Cloudy Sky (4)


Sue King with Jodame Dutch Courage (2)


Janet Matthews with Ob Ch Croftmist River Of Krismoss (2)


Ria McGovern with Ob Ch Beckim Surprise Surprise (3)


Michelle Newman with Sarkam Rap It Up


Mary Ray with Ob Ch Colliewood Blue Jeans (6)


Julie Rowlands with Sarkam Unanimous Decision


Kathy Russell with Ob Ch Ruskath Magical Image (3)


Sandra Spruce with Ob Ch Dodgin Rags To Riches (2)


Debbie Steadman with Bekkis Takes Two


Dee Steadman with Kethinna Johnny Be Good


Geraldine Steadman with Ob Ch Nobite Defence Of The Realm (2)


Pat Watson with Fellameeka Madness


Dot Watts with Ob Ch Ziggdan Zyco (5)


Audrey Wilkinson with Nidderdale Paddy Power



Inter Regional Obedience

 
Judge - Ray Wakelin

 

 

In no particular order:

Northern Ireland

Team Manager - Michael McCartney

Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

 

 

Midlands

Team Manager - Lou Jackson

 

 Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

Scotland

Team Manager - Carole Patrick

Asst Mgrs - Ellen Herries & Anne Marie Parker

Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

Northern

Team Manager - Emma Lavender

Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

Wales

Team Manager - Jen Jessop

Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

South & South West

(Western)

Team Manager - Stephanie Woollam

 

Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX

 

South East & East Anglia

(Southern)

Team Manager - Wendy Birch


Beginner

XXX


Novice

XXX


Class A

XXX


Class B

XXX


Class C

XXX





Inter Regional Rally

 
Judge - Rachel Bradley

 

 

 

 

In no particular order:

Northern Ireland

 

Team Manager - Rachel Cooper

Assistant Managers: Debbie Martin & Patricia Page

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Midlands

Team Manager - Julia Bodsworth

Assistant Managers: Karen Kendall & Carole Thornley

 Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Scotland

Team Manager - Elaine Miller
Ass Managers - Sarah Holroyd & Susie Galloway

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Northern

Team Manager - Julie Barrett

Assistant Managers: Gail Holl & Andy Dainty

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx

 

Wales

Team Manager - Margaret Booth

Assistant Managers: Mary Rayment & Sharon Formstone

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


South & South West

(Western)

Team Manager - Jenny Butters

Assistant Managers: Simone Lynch & Lesley Peters

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx


South East & East Anglia

(Southern)

Team Manager - Susan Coulstock

Assistant Managers: Helen Bull & Sam Savory

Level 1

xxx

Level 2

xxx

Level 3

xxx

Level 4

xxx

Level 5

xxx

Level 6


xxx






'OBREEDIENCE'

Judge - Marney Wells

Team 1

xxx

xxx



Team 2

xxx

xxx

Team 4

xxx

xxx


Team 4

xxx

xxx

Team 5

xxx

xxx


Team 6

xxx

xxx

Team 7

xxx

xxx

Team 8

xxx

xxx

Team 9

xxx

xxx

Team 10

xxx

xxx





The Kennel Club Good Citizen Dog Scheme

Special Pre-Beginner Obedience Stakes Final

Judge - John Farr

In No Particular Order

xxx

 




KCGCDS SPECIAL PRE-BEGINNER OBEDIENCE STAKES FINAL
(YKC FINAL)

Judge - Pat Wilson

 

In No Particular Order

1 xxx Over 18

 

 




YKC

Judge - Emma Lavender


Basic

 

In No Particular Order:

xxx

 

Novice

In No Particular Order:

xxx

 

High Flyers

 

In No Particular Order:

xxx

 

 


 


JUDGES AT CRUFTS 2018

 


Judge - Sharon Dunstan

(Dog & Bitch Championships)

xxx


Judge - Ray Wakelin

(Inter Regionals - Obedience)

 

xxx




Judge - Rachel Bradley

(Inter Regionals - Rally)

 

xxx

 


 

Judge - John Farr

(KCGCDS Special Pre Beginner Obedience Stakes Final)

xxx

 

Judge - Emma Lavender

(YKC Obedience)

xxx

 

 

Judge - Marney Wells

(Obreedience)

xxx